(050) 073-9254

(098) 256-6366

infoit@outrozu@mnyiinukr.com

Блог

10 несподіваних питань, які може задати стартапу венчурний інвестор

07.07.2018 20:57

До чого потрібно бути готовим на презентації стартапу — досвід спілкування з інвесторами від практика.

Керолайн Каммінгс (Caroline Cummings), посилаючись на свій досвід реалізації технологічних стартапів і виступів перед венчурними інвесторами, написала про 10 почутих питань, які змушували її ніяковіти.

Вона — засновник і головний виконавчий директор VARO Ventures Incorporated, бізнес-консалтингової фірми, що спеціалізується на створенні підприємницьких екосистем і культур. У Керолайн за її твердженням є успішний досвід збору грошей для своїх стартапів (близько $ 1 млн). Останній із них — інтернет-компанія з купівлі нерухомості RealLead. Зараз у якості венчурного каталізатора співпрацює з регіональним акселератором в США Oregon RAIN.


Фото з сайту www.megaindex.org

Ми ділимося з вами вільним перекладом статті Керолайн на ресурсі Bplans. До вашої уваги —  рекомендації, які допоможуть стартаперам краще підготуватися до подібних інтерв'ю. Разом із тим, ми підібрали співзвучні тезам Керолайн цікаві поради бізнес-ангелів — Девіда Коена (David Cohen) і Марка Састера (Mark Suster):

Прийшовши зі своїм бізнес-планом на співбесіду до потенційних інвесторів, багато хто, що цілком логічно, очікує запитань про команду, охоплення ринку, фінансові показники, маркетингову стратегію і т. п. Передбачити їх нескладно, виходячи з уявлень про сторону, зацікавлену застрахувати свої кошти від втрат у занадто ризикових проектах. Але деякі питання які більше відносяться до психології, ніж до маркетингу й менеджменту можуть застати стартапера зненацька. Тому не завадить ознайомитися з ними попередньо й продумати відповіді.

1. Хто вірить у вас і як встановити з ним контакт?

Ставлячи подібне питання, інвестор хоче знати, хто ваш ментор, порадник. Відповідь дасть йому зрозуміти, чи є люди, які вірять у ваш проект, здібності, потенціал.

За спостереженнями бізнес-ангела Девіда Коена, більшість стартаперів згадують про ментора на етапі пошуку фінансування під проект, а так робити неправильно. До того ж, за його словами, багато хто не помічає, що ментор у нього вже є ним може бути хтось із рідних, найкращий друг, колишній бос або університетський викладач.

Про пошук ментора, вважає Коен, потрібно замислюватися ще на початковій стадії роботи над стартапом. Він радить звернути увагу на невеликі компанії, які викликають повагу.

За його словами, творці успішних компаній найчастіше охоче залучаються до стартап-спільноти, бо охоплені почуттям емпатії до «енергійних підприємців-початківців, які нагадують їм молоду версію себе.» Також він радить не обирати ментора, виходячи з отриманої селективної інформації про нього. Більш глибоке уявлення про потенційного наставника може дати його блог. «Твій грандіозний ментор — не обов'язково повинен бути грандіозним для кожного,»   переконаний Коен.


Фото з сайту www.webochka.com

2. Чий підприємницький досвід вас надихає?

Інвестор більше дізнається про вас, якщо ви назвете ім'я бізнесмена, який є для вас прикладом.

3. За допомогою яких інструментів відстежуєте тренди ринкового сегмента, у якому хочете реалізувати свою бізнес-ідею?

Інвестор хоче знати глибину знань позичальника у сфері індустрії, у якій той планує працювати. Його цікавить, якими джерелами підприємець скористається для отримання даних про поточні процеси в ринковому сегменті. А також як буде застосовувати зібрану інформацію.

4. Розкажіть історію про використання вашого продукту, послуги.

Ця позиція автоматично повинна бути включена в презентацію стартапера. Кращі презентації починаються з історії про те, як ваш продукт або послуга допомагають людям вирішувати різні важливі завдання.

5. Чи можливе масштабування вашого бізнесу при меншому бюджеті?

Кожен інвестор хоче знати не тільки загальну суму інвестицій у масштабування бізнесу, а й про можливості за умови скорочення витрат. Тут варто обдумати які саме статті витрат бюджету, на скільки й чому можна знизити, від чого конкретно доведеться відмовитися. У зв'язку з цим не буде зайвим розробити гнучкий бюджет із різними моделями масштабування бізнесу.

6. Як можна ідентифікувати 5 покупців вашого продукту / послуги?

Якщо інвестори вважатимуть вашу презентацію цікавою, вони приступлять до так званого due diligence (процес комплексної оцінки бізнесу). Вони будуть розпитувати про ваших клієнтів: хто вони, яким чином ви визначили їхній портрет, як їх знайшли, як вони оцінюють ваш продукт, як його використовують, чи відповідає це вашому задуму, як будуєте комунікацію з клієнтами й т. п..

7. Як буде виглядати ринок через 5 років після виходу вашого продукту?

Стартапер повинен намалювати в уяві слухача майбутнє покупців, які тривалий час використовують створений ним продукт або сервіс. Ця картинка покликана переконати інвесторів у тому, що позичальник здатний мислити стратегічно й розуміє, як продукт і поведінка покупця будуть розвиватися в часі.

Фото з сайту abdullayvbob.com

8. Які помилки були зроблені вами в цьому бізнесі й чому вони вас навчили?

Інвестори розуміють, що лідерами, у тому числі і в бізнесі, стають не відразу. Провали частина зростання, етапи, які кожен повинен пройти на шляху до успіху. Тому потрібно спокійно проаналізувати свої помилки. Утім, не тільки свої, але і своїх конкурентів колишніх та нинішніх.

Про важливість такого підходу резонно підкреслює Марк Састер в статті на Both Sides of the Table. «Будь-який ринок вже завалений компаніями. Це не означає, що ви не досягнете успіху. Але не шукати відповіді на запитання «що в конкурентів пішло не так» і «чому це нас вчить» — означає відмовитися від величезної переваги — можливості стати на плечі тих, хто прийшов до вас.»  написав він.

9. Якщо через 3 або 5 років ми будемо вважати, що вам більше не треба продовжувати керувати цією компанією, якою буде ваша реакція?

Досить часто відбувається, що з часом засновник залишає керівну посаду, яку він займав ще з моменту заснування компанії. Це природний процес, коли на етапі масштабування бізнесу приходять інші управлінці. Задавши таке питання, інвестор хоче переконатися, що девелопер усвідомлює й спокійно приймає такий результат подій.

10. Вас коли-небудь звільняли? Розкажіть про це докладніше.

Відповідь на це питання має показати, які перешкоди були вами подолані, які уроки винесені.

Один інвестор, пише Керолайн, вкладав капітал тільки в підприємців, які вирішили заснувати свій бізнес після звільнення, пояснюючи це свого роду симпатією до тих, хто змушений був втратити статус-кво.

У цьому контексті хочемо нагадати вам відому історію зі Стівом Джобсом, якого в 30 років звільнили з його власної компанії Apple, і в яку він, через десять років, повернувся разом з інноваційними ідеями відомих гаджетів iPod, iPhone, iPad. Ще один цікавий випадок. Фонограф прилад для звукозапису та відтворення, який зробив Томаса Едісона знаменитістю, також був винайдений ним після звільнення. То, може, в цьому дійсно щось є?


Поширити