(050) 073-9254

(098) 256-6366

infoit@outrozu@mnyiinukr.com

Блог

Як робити бізнес красиво? Правила бізнес-етикету від засновниці шоурума «М'якоть» Ніки Хтоцької

30.05.2018 12:51

Рано чи пізно в житті кожного підприємця гостро постає питання про бізнес-етикет. Як правильно вести переговори, як одягатися на бізнес-зустрічі, як конкурувати красиво цьому вчать на тренінгах, але найчастіше подібні правила приходять із досвідом.

Своїм досвідом поділилася засновниця шоурума «М'якоть» Ніка Хтоцька, яка вважає, що про бізнес-етикет повинен знати кожен підприємець, від початківця до супер досвідченого.

Що у вашому розумінні бізнес-етикет?

Для мене це грамотно вибудувані відносини між двома суб'єктами, які ведуть спільний бізнес або мають ділові відносини (колеги, конкуренти, співзасновники, партнери).

Де в Україні вчать бізнес-етикету?

Коли ви проходите навчання підприємництву, у рамках курсу передбачений і бізнес-етикет. Але в нашій країні більшість підприємців самоучки, які рідко проходять подібні тренінги. Тому в підсумку всі вчаться на своїх помилках. До того ж, витоки бізнес-етикету йдуть від звичайного етикету. А цього вже навчають і батьки вдома, і викладачі в навчальних закладах. Це елементарні норми, які з певними нюансами переносяться на ділові відносини. Як на мене, цього можна навчитися з книг і в деяких бізнес-тренерів, наприклад, у Оксани Марусич є курс «Елегантність у бізнесі».

Фото з сайту startupukraine.com

Між міжособистісними й діловими відносинами є серйозна різниця? У чому вона полягає?

Погодьтеся, буде дивно, якщо на початку стосунків ви зі своїм хлопцем будете розписувати, як будете розходитися. Але, якщо ви не розписуєте ці моменти зі своїм постачальником, швидше за все, у вас будуть великі проблеми. Зараз ми розходимося з одним із дизайнерів, і у нас виникли проблеми з приводу того, яку суму ми повинні виплатити. І я сплю настільки спокійно, тому що розумію, що ми частіше переплачували, ніж недоплачували.

Подібні договори варто оформляти тільки з юристом?

Це залежить від бізнесу. У моєму випадку достатньо всього лише письмового підтвердження слів. Чому я вважаю за краще вести переписку поштою, ніж телефонні дзвінки, тому що по телефону вона не зберігається. Іноді досить просто надіслати принтскрін із пошти, щоб довести правоту.

 

Які є складові бізнес-етикету?

Усе починається з позиціонування себе і свого бізнесу. Якщо ви прийшли на бізнес-зустріч в шльопанцях і на «розслабончику», зрозуміло, що ви представник бізнесу більш демократичного стилю. Ви берете людей більше харизмою, ніж дисципліною.

Це допускається? Прийти на зустріч у такому вигляді?

Звичайно. Подивіться на наших відомих бізнесменів, які приходять на зустрічі далеко не в діловому вигляді. Зараз ваш зовнішній вигляд другорядний. Набагато важливіше, що ви говорите, і як ви в підсумку відповідаєте за свої слова.

Фото з сайту startupukraine.com

Друга складова бізнес-етикету це те, як ви комунікуєте. Не з людиною, а з цілою компанією. У будь-якого бізнесу є ряд принципів, на яких він будує свою комунікацію з іншими бізнесами. У нас це чесність. Припустимо, якщо постачальник мені не підходить, я це відразу скажу, мовляв, ви не вписуєтесь в мою концепцію.

Я працюю з сотнею постачальників і для нас важливо, щоб репутація була на рівні. У торгівлі бувають помилки, так. Якщо у нас недостача ми готові підняти всі накладні, документацію.

Ми щодня зустрічаємося з відмовами. Але проблема в тому, що відмова в бізнесі сприймається багатьма бізнесменами як особиста образа. Треба розуміти, що коли ви будуєте ділові відносини це не спілкування двох людей. Це спілкування двох компаній. І компанії може щось не підходити.

Окрема тема — закони листування. Як у діловому листі можна вживати «пліз», «хелп» та різні скорочення? Невже це суттєво економить час? Навряд чи. Але те, що це підриває ваше обличчя в очах партнера - це точно.

У комунікації також важливо дотримуватися певних правил: поваги до простору та часу іншої людини. Ще 5 років тому я була дівчинкою, яка може запізнитися «трішечки» на зустріч. Тоді я ще не знала, наскільки час цінний. Зараз я розумію, наскільки важливий тайм-менеджмент.

Так, усі ми люди й можемо запізнюватися. Але спізнюватися потрібно правильно. Як правило, людина заздалегідь знає, що вона запізнюється. Потрібно обов'язково попередити. Тоді інша людина зможе сходити взяти собі каву, поїсти або призначити в проміжку зустріч із кимось іншим.

Фото з сайту startupukraine.com

Із якими випадками незнання правил бізнес-етикету ви постійно стикаєтеся?

Помилки відбуваються через те, що людина в чомусь некомпетентна, і намагається вирішити питання самостійно замість того, щоб передати його в руки фахівця. Якщо у мене немає юридичної освіти, я не можу вирішити юридичні питання. Але я можу звернутися за допомогою, і все вирішиться.

На даний момент, дуже багато невеликих ситуацій, пов'язаних з особистим спілкуванням. Зараз вирішуємо питання з орендодавцем, етикет не дотримується. Ось те, про що ми говорили вирішувати важливі питання в листуванні. Більш того, подібні питання обговорюються навіть не в email-листуванні, а в документальній формі.

Яке золоте правило ведення конкуренції?

Розмовляти. Мені здається, це основне правило, яке важливо враховувати. Будь-який конкурент тебе просуває. Немає комунікації багато непорозумінь багато образ і помсти. Є яскравий приклад «правильної» конкуренції Audi і BMW. Як ви думаєте, компанії спілкуються між собою? Я впевнена, що так. Потрібно вміти красиво конкурувати.

Фото з сайту startupukraine.com

 

 


Поширити