(050) 073-9254

(098) 256-6366

infoit@outrozu@mnyiinukr.com

Блог

Як назбирати грошей на старість

09.07.2018 17:50

Мене лякає старість, але не сама по собі, а через бідність.

Нечасто можна побачити українських пенсіонерів у торгівельних центрах,  ресторанах, кіноеатрах чи аеропортах. Складається враження, начебто люди похилого віку не розважаються. У нашій країні, де розмір середньої пенсії — 1828 грн., старість не звикли бачити в достатку. Тому я не вірю в пенсії.

Для себе прогнозую, що піду на пенсію десь через 25-30 років. Державні виплати для пенсіонерів змушують замислитися: чи вистачить коштів, щоб у похилому віці дозволяти собі купувати все необхідне, подорожувати, ходити до ресторанів. Не впевнена, що пенсії вистачить на все це.

Вирішила: буду відкладати 10% щомісячного доходу на депозит. А про те, як ще можна назбирати грошей на старість, читайте в цій статті.

Коли починати

Дехто вважає, що краще починати збирати кошти на старість якомога раніше. 

Проте, якщо ви ще молоді, краще інвестуйте в себе! У книзі «Важливі роки» американського психолога Мега Джея говориться: найважливішим для саморозвитку та будування кар’єри є період до 30-ти років. Вік від 20-ти до 30-ти визначає решту життя людини. Отже, інвестуйте у кар’єрний розвиток: купуйте книги, відвідуйте семінари та тренінги, вчить мови, а пенсійні заощадження облиште на потім.

Фото з сайту thepanamaobserver.com

Скільки відкладати

Визначтеся, яку суму слід назбирати й до якого терміну. Для цього дайте відповідь на такі запитання:

Скільки ви витрачатимите у похилому віці?

Можливо, вам знадобиться більше коштів, ніж ви витрачаєте зараз: на старості скоріш за все потрібно буде відвідувати лікарні та купувати  ліки. А, може, навпаки, менше: ви вже не будете так часто подорожувати, не обідатимете щодня в кафе, та постійні походи по магазинах у пошуках нового модного одягу вже не стануть для вас такими важливими.

Скільки плануєте жити?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, середня тривалість життя в Україні — 71,4 роки: 76,4 роки в жінок і 66,2 роки в чоловіків. Якщо ви в чудовій фізичній формі або ж оптиміст, додайте ще кілька років. Для розрахунків візьмемо 75 років.

Коли збираєтеся припинити працювати?

Офіційно в Україні в 2017-му році пенсійний вік для жінок становить 57,6 роки, для чоловіків — 60 років. Подумайте, у якому віці хочете вийти на заслужений відпочинок. Візьмемо цифру 60.

Для розрахунків також візьмемо середню зарплату по Україні за червень 2017-го року — 6100 грн..

Тепер порахуйте, яку суму вам потрібно накопичити:

  • місячні витрати × 12 × (тривалість життя - термін припинення роботи)
  • 6100 × 12 × (75 - 60) = 1,098 млн

Якщо я відкладатиму 3050 грн. кожен місяць, моя недержавна пенсія на старості становитиме 6100 грн. на місяць. Якщо ви будете відкладати менше, доведеться шукати роботу й після 60-ти років. Ще один варіант — зробити так, щоб гроші працювали на вас, і розмір заощаджень зріс. Давайте поміркуємо, наскільки це реально.

Відкрити депозит

Ви можете відкрити банківський вклад. Доведеться відкладати гроші на рахунок щомісяця, але забрати їх завчасно не завжди можна.

Фото з сайту finance.bigmir.net

Перевага — простота.

Щоб відкрити депозит, оберіть надійний банк, зайдіть до його офісу або на сайт, укладіть договір. Потім щомісяця вносьте  певну суму на рахунок, і як тільки  закінчиться термін депозиту — відкрийте новий.

Коли маєте велику суму, усе не так просто, тому потрібно:

1. Вчасно перекладати гроші на депозити з кращими відсотками — якщо сума велика, то зростання ставки на 0,5% збільшує заощадження на десятки тисяч.

2. Відстежувати рейтинги банків — коли гроші лежать на кількох рахунках, стає складніше не втратити власні кошти у випадку відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

При ліквідації банку виплата коштів його вкладникам не належить до першочергових. За законом, заборгованість клієнтам має виплачуватися протягом трьох років із дня відкликання банківської ліцензії.

Недоліки — великі спокуси й мала прибутковість.

Спокуси з'являться тоді, коли закінчиться термін депозиту й потрібно буде покласти гроші на новий рахунок. Коли, приміром, у мене в руках буде сума, яку можна витратити на покупку мотоцикла Suzuki, не впевнена, що втримаюся, щоб цього не зробити.

Ще одна проблема мала прибутковість. Щоб вона була вищою за інфляцію, треба відкрити довгострокові депозити з капіталізацією відсотків. При короткострокових вкладах кошти потихеньку згорають.

Аби гроші на рахунку не знецінювалися, зберігайте їх у трьох валютах: наприклад, гривнях, доларах і євро. Проте навіть за такої умови депозит тільки врятує заощадження від інфляції, але не допоможе їх збільшити.

Розглянути приватні фонди

Недержавні пенсійні фонди створені з метою збереження заощаджень на старість. Ви відраховуєте частину своїх доходів до пенсійного фонду, а потім, коли постарішаєте, він сплачуватиме вам пенсію. Для цього потрібно один раз обрати відповідну програму.

Для більшості українців приватні фонди — відносно нове поняття, у той час як для багатьох європейських країн — це важлива складова в загальному пакеті соцзабезпечення працівників, поряд із зарплатою та медичним страхуванням.

 Фото з сайту bps-sberbank.by

Перевага — зручність.

Фонди створені спеціально для пенсійних заощаджень, тому в них усе продумано.

Підхід гнучкий. Він залежить від того, скільки ви заробляєте, скільки років лишилося до пенсії, чи хотіли б залишити спадок. На кожну ситуацію  фонд знайде відповідну програму.

Гроші можна переводити на рахунок автоматично: написати заяву, щоб бухгалтер переводив частину вашої зарплати в фонд. Це значить, що ви не витратите гроші на мотоцикл чи якісь екстренні випадки. Незабаром ви забудете про відрахування, і вони потихеньку зростатимуть.

Недоліки — низька прибутковість, не все в порядку з надійністю фондів.

Фонди мають нижчу прибутковість, ніж депозити. Тому пенсійні накопичення з врахуванням інфляції мають тенденцію знецінюватися. Можливо, на старості ви отримаєте з фонду значно менше грошей, ніж віддали йому.

Із надійністю не все в порядку. Фонди захищені системою страхування вкладів: якщо вони збанкрутують, вам повернуть гроші. Але, на відміну від банківських депозитів, у пенсійних фондів прибутковість не фіксована, через що вкладники можуть зазнати збитків.

Купити квартиру

Цей варіант спрацює, якщо купити житло у великому місті або в регіоні, який розвивається. Його можна здавати, а отримані гроші відкладати.

Перевага — надійність.

Квартира нікуди не дінеться, не зникне через девальвацію. 

Фото з сайту 12millionov.com

Недоліки — довго окуповується й багато метушні.

Орендна плата окупить квартиру за 15-20 років, з іпотекою — довше. Якщо ви все життя збирали на купівлю квартири, то в похилому віці не встигнете повернути витрачені гроші. 

Возитися з мешканцями, які винаймають ваше житло — теж робота, і я б її прирівняла до неповної зайнятості. Доведеться постійно робити ремонти; стежити, щоб квартиранти нічого не зламали і сплачували  вчасно квартплату; вирішувати бюрократичні питання та конфлікти з сусідами. 

 

Як почати заощаджувати на старість? Оберіть варіант, який підходить вам найкраще й думайте про довгострокову перспективу. Немає нікого, крім вас, хто забезпечить вам безтурботну старість.


Поширити