(050) 073-9254

(098) 256-6366

infoit@outrozu@mnyiinukr.com

Блог

«Хочу, щоб наш бренд знали в кожній столиці» — Валерія Бородіна, Oh My Look!

06.07.2018 17:25

Oh My Look! — один із найяскравіших прикладів українських бізнесу, побудованого за моделлю sharing economy. Коли Валерія Бородіна тільки запускала сервіс оренди суконь, клієнти не розуміли, як можна брати одяг напрокат. Зараз Oh My Look! працює в Києві, Харкові, Одесі, Москві, Мінську, у планах — відкриття у Відні та Братиславі. Валерія Бородіна, засновниця Oh My Look!, розповідає, як їй вдалося масштабувати бізнес, із якими складнощами довелося зіткнутися і запуск яких нових проектів очікується найближчим часом.

Фото з сайту upgrade-yourself.com.ua

У тебе великий досвід відкриття нових локацій і розширення мережі. Із чого Oh My Look! починав і як вийшов за кордон?

У стратегії компанії закладена ідея, що Oh My Look! буде розвиватися не як шоу-рум у Києві на 100 кв. м, а як всеукраїнський сервіс, який повинен охопити всю країну.

Ми почали з Києва й хотіли підключити ще п'ять міст. На сьогодні є шоу-руми в Одесі, Дніпрі та Харкові. Протягом року відкриється локація у Львові. Але там виникли технічні складності: шоу-рум повинен знаходитися в центрі, а в центрі Львова всі приміщення маленькі — до 100 кв. м.

За рахунок чого зростають продажі й відкриваються нові шоу-руми?

У нас зростає кількість клієнтів. Цьому сприяє, як не дивно, економічна ситуація в країні. Коли долар став 30 грн., найзатятіші шопоголіки почали замислюватися про оренду, а не покупку. Як результат кількість клієнтів Oh My Look! у 2015-му році збільшилася на 300%.

Також нам більше довіряють. У рік запуску 99% потенційних клієнтів не розуміли, як можна брати одяг в оренду. Ми показали, що це абсолютно гігієнічно, і за чотири роки ставлення до такого сервісу змінилося. У компанії є окрема посада менеджера по якості, який щодня стежить за станом і чистотою асортименту. Також ми співпрацюємо з двома хімчистками, які щорічно чистять близько 15 000 наших суконь у Києві.

Чи можна придбати франшизу в Україні і скільки це коштує?

Ми не продаємо франшизу Oh My Look! по Україні, тому що в нас єдина база з 4000 суконь і ми не хочемо ускладнювати систему їх обліку. Але ми продаємо франшизу на відкриття Oh My Look! в іншій країні. Наприклад, по ній працює шоу-рум у Мінську. Формати відкриттів, які можуть бути по франшизі, такі: Oh My Look !, Oh My Look! + G.Bar, Oh My Look! + G.Bar і PhotoRoom, додаткові локації дитяча зона й бар. У середньому шоу-рум можливо відкрити за півроку. Ціну франшизи Oh My Look! розраховуємо індивідуально, вона залежить від ринку й можливостей для окупності. Франшиза G.Bar варто EUR 15 000-50 000.

Щоб із нами працювати, франчайзі повинен пройти чотири етапи співбесіди, заповнити дві анкети, провести дослідження ринку спільно з нашим маркетологом. Наш пакет франшизи це вісім посібників та стандартів по кожному напрямку в компанії. Ще ми надаємо систему навчання та атестації для стилістів, проводимо тренінги по брендам для працівників.

Які міста підходять для формату Oh My Look !, а які - ні?

До нас приходить багато запитів на франшизу з усього світу. Але є кілька причин, за якими ми не відкриємося в тих чи інших містах. Перша причина це невелика кількість жителів у місті. Значить, в цьому місті мало івентів і Oh My Look! невигідно там відкриватися. Друга причина у місті немає хімчистки, яка відповідала б нашим вимогам, як це було в Сімферополі в 2013-му році.

Тому нам підходить місто з населенням від 1 млн жителів, де проводяться заходи і є розвинена мережа хімчисток.

На фото: шоу-рум Oh My Look! в Одесі. Фото з сайту retailers.ua

Розкажи про показники ефективності в шоу-румах за кордоном і в Україні.

Оскільки відрізняються ринки, показники скрізь різні. В Україні найкраще працює Київ. Крім нашої основної цільової аудиторії, є підтримка від телевізійних каналів.

В Україні дуже мало великих урочистих заходів. Якщо в Києві за рік буде 10 червоних доріжок, то в Москві тільки в червні було п'ять. У Мінську наш проект розкачувався довше, ніж у Києві.

Коли відкриваєш нові заклади, що найчастіше заважає?

Основна проблема це нестача персоналу на момент відкриття локації. Ми не беремо на роботу тих, у професіоналізмі кого сумніваємося. Через це ми ніколи не знаємо, чи зможемо зібрати команду вчасно. Коли ми одночасно відкривали Москву, Астану й Вінницю, набирали майстрів манікюру. У Вінниці ми знайшли всіх, а в Москві, де населення набагато більше й кількість фахівців має бути більшою, не знайшли жодного. Для нас це було несподіванкою.

Фото з сайту retailers.ua

А в чому складність розвитку двох франшиз G.Bar і Oh My Look!?

У європейській столиці Oh My Look! зростав би набагато швидше, тому що європейцям цінність економії часу й грошей через оренду зрозуміліша, ніж українцям. А українським дівчатам важливіше володіти річчю. Але курс долара змусив усіх переосмислити покупки суконь за тисячі доларів.

G.Bar набагато легша модель масштабування по франчайзингу. G.Bar легко масштабувати, тому що, на відміну від Oh My Look !, ти пропонуєш послугу й відразу знаходиш клієнтів. Є зрозуміла система управління й ринок для такого сервісу. Oh My Look! зовсім інший, і можливості розвитку там безмежні, але важко передбачувані. Якщо дівчина побачить нашу рекламу, вона дізнається про бренд, але клієнткою стане тільки тоді, коли в її житті з'явиться привід і потреба піти в хорошій сукні на захід. Тому точно передбачити й спланувати зростання бази клієнтів і бізнесу складно.

Які дослідження краще проводити перед відкриттям нових локацій?

Ми перевіряємо такі чинники: населення, розмір цільової аудиторії, наскільки конкурентне середовище. Ми обов'язково дивимося на салони краси, кафе, ресторани, коворкінг, які є в місті. Ще ми придумали внутрішній показник «Індекс Zara», за яким вважаємо, скільки є мас-маркету в місті, адже вони наші конкуренти. Вивчаємо, чи є в місті монобрендові магазини, знайомі чи люди з брендами взагалі, запитуємо їх про цінову політику та як часто вони роблять покупки по різних сегментах.

Як стратегічно готуєтеся до конкуренції з мас-магазинами?

Вирішити це питання фразою «подивися, у нас дешевше» не вийде. Oh My Look! не про такі речі, як мас-маркет, а про відчуття себе. Щоб показати це, ми наймаємо НЕ консультантів, а стилістів. Вони порадять, яку зачіску, який макіяж підібрати до сукні, підкажуть, яка пара взуття краще підійде до образу.

Я вірю в те, що підприємець повинен щоденно поліпшувати продукт, і тоді йому не знадобиться маркетинг. Наш відділ маркетингу займається новими розробками й системою лояльності речами, які, скоріше, допоможуть нам продовжувати відносини з існуючими клієнтами, ніж залучати додаткових.

Як ви формуєте цінову політику?

На старті ми хотіли дорости до 1000 клієнтів і потім знизити ціни за рахунок великого обороту. Але в 2013-му році курс долара виріс. Ми стали менш рентабельні, але не підняли ціни настільки, наскільки виріс долар, і знизити їх теж не могли. Зросли не тільки закупівлі, а й хімчистка.

Поки в Києві середній чек становить 1200 грн.. У планах розробити більш дешеву лінійку, щоб у регіонах сервіс став доступнішим і продажі збільшилися.

Коли відкривається нова локація, як підбираєте розмір площі магазину в залежності від міста відкриття? Як відбувалося відкриття шоу-руму Oh My Look! в Москві?

У Києві в нас другий за розміром простір на 550 кв. м, у який нам довелося переїхати після першого шоу-руму на 90 кв. м. Плануючи запуск у Москві, ми розуміли, що потенціал ринку більший за київський, і прийняли рішення відразу шукати велике приміщення на 780 кв. м. Ми зробили другий поверх, бар, робочу зону з сукнями, і вже зараз їх нікуди вішати. У Москві великий ринок, багато місцевих дизайнерів і клієнтських суконь на тлі хорошої купівельної спроможності.

Розкажіть про нові бренди, розширенням яких ви займаєтеся. Які в них концепти і як ви їх розвиваєте?

При переїзді в новий шоу-рум народився G.Bar. Я ніколи не збиралася займатися таким бізнесом. Ми плануємо розвивати його, масштабувати не тільки в Україні, але й по всьому світу. Мені хочеться, щоб український бренд знали в усьому світі і в кожній столиці.

На фото: Oh My Look! в Харкові. Фото з сайту retailers.ua

Бренд It's my DoDo зараз працює в тестовому режимі. Ми відкрили його разом із моєю подругою Надією Дорофеєвою. Управлінням бренду, що входить до групи брендів Oh My Look!, займається наш бек-офіс. У нас є спільна команда з розвитку брендів.

Скоро ми запускаємо окремий бренд подарунків. Там буде стенд Oh My Look!, але в більшості своїй це подарунки від постачальників за кордоном із США, Швеції.

Які відкриття плануєте і яка стратегія розширення за кордон?

Раніше ми не планували географію відкриття, але потім зрозуміли, що краще фокусуватися на конкретних ринках. Ми можемо завтра відкритися в Дубаї, але ринок ОАЕ зовсім інший, і так як ми нічого про нього не знаємо, нам буде важко там розвиватися. Зараз нас цікавлять країни СНД і Європа. Найближче відкриття по франшизі за кордоном у Братиславі.

Думаю, ринок sharing economy якраз буде неодмінно буде розвиватися.


Поширити