(050) 073-9254

(098) 256-6366

infoit@outrozu@mnyiinukr.com

Блог

Арт-завод «Платформа» — від доповнення до «Даринку» до успішного бізнесу

05.07.2018 16:15

Гарна локація — секрет успішного бізнесу в девелопменті. Арт-завод «Платформа» — виключення з цього правила. Це приклад того, як старі промислові будівлі можуть отримати друге життя й стати успішним бізнесом.

Фото з сайту kiev.glo.ua

Ви помітили, що на вихідних центр Києва якось спорожнів і в черговому антикафе нема натовпу блогерів, дизайнерів та журналістів? Швидше за все, вони знаходяться на Арт-заводі «Платформа»,  де проходить черговий фестиваль. З'їсти равлика з медової начинкою, купити вінтажну сукню, книгу рідкісного видання й провести пряму трансляцію в Instagram із виступу молодої української групи ось за чим київська молодь з'їжджається з усього міста на околицю, станцію метро «Лісова».

Трохи історії

Історія Арт-заводу бере свій початок у 2002-му році після відкриття ТЦ «Даринок». Саме відкриття торгового центру в одному з цехів колишнього Дарницького шовкового комбінату послужило відправною точкою для облагородження промислової зони. «Даринок» займає 68 000 кв. м колишнього комбінату, а Арт-завод 120 000 кв. м.

Головним інвестором «Платформи» є компанія, створена ізраїльським бізнесменом Офером Керцнером, City Capital Group, яка також виступає головним девелопером маркет-молу «Даринок». Інвестиції в Арт-завод склали 3 млн. євро, однак спочатку «Платформа» створювалася як спосіб залучення трафіку в «Даринок».

За словами директора «Платформи» з маркетингу та PR Сергія Соколова, новий поштовх для розвитку «Платформа» отримала після революції 2014-го року. «Хотілося зібрати десь всю креативну молодь Києва, створити для них можливості для самореалізації й показати, що життя б'є ключем», розповідає Соколов. Першим заходом на Арт-заводі став фестиваль вуличної їжі, який, до речі, старший за саму «Платформу» на рік фестивалі проводилися ще з 2013-го на парковці біля «Даринку».

Фото з сайту kiev.vj.ua

За рік на «Платформі» проводиться 10 фестивалів вуличної їжі, включаючи два фестивалі «Білі ночі», а також 9 барахолок «Кураж Базар». Вони і є локомотивами розвитку «Платформи». За словами арт-директора «Платформи» Романа Тугашева оборот одного фестивалю вуличної їжі становить 2,5 млн грн. Основну ж частину доходів приносить оренда приміщень на території Арт-заводу проводяться IT-конференції та фестивалі, художні виставки, семінари та майстер-класи. 25 000 кв. м «Платформи» займає коворкінг. Згідно з даними JLL, середня ставка на 1 кв.м офісної нерухомості Києва становить $ 20-30 і, при вакантності 15-20% річний орендний дохід коворкінгу Арт-заводу може становити $ 5-7 млн.

За перші роки роботи Арт-заводу цільовою аудиторією вважалися представники креативної економіки: дизайнери, архітектори, журналісти. Згодом орієнтири трохи змінилися тепер діяльність «Платформи» спрямована на сім'ю. Швидше за все, це пов'язано з тим, що основні активності Арт-заводу припадають на вихідні дні, коли молода сім'я може зібратися разом і приємно провести час на черговому фестивалі. Як зазначає Сергій Соколов, середня відвідуваність Арт-заводу «Платформа» за вихідні — 15 000 осіб, проте один із колишніх орендарів розповів, що ці показники часто перебільшуються.

Один з учасників фестивалю директор Ulitka Bar Євген Гонтарук стверджує, що потік відвідувачів сформувався і є постійним. «Коливання, звичайно, є, але вони пов'язані, у більшості випадків, із погодними умовами», каже Євген. Євгенія Манжосова (Manzhosova Patisserie) розповідає, що, незважаючи на безсонні ночі, витрачені на підготовку, на фестивалі вуличної їжі у неї відкривається друге дихання й робота проходить легко.

 

Фото з сайту eda.ua

Ціна оренди на «Платформі» варіюється від 5 000 до 150 000 грн за два дні фестивалю, 1 кв. м коштує близько 800-900 грн. Вартість і умови залежать від бренду, який орендує майданчик, і від того, чи є в наявності власний стенд, який також можна орендувати на «Платформі». Витрати на оренду можуть не окупатися, адже для участі власники закладу повинні орендувати обладнання, привезти його на «Платформу», заплатити за монтаж і демонтаж. Молодий бренд такі витрати не окупить за вихідні, тому вони йдуть на фестивалі не заради прибутку, а заради свого просування й залучення нових клієнтів. «Ми розуміємо, що стоїмо на Арт-заводі для нашого промоушену щоб про нас дізналося більше людей», розповідає Євгенія Манжосова.

Творець Soul Kitchen Максим Волинець висловлює ідею про те, що було б непогано спробувати нові формати в роботі «Платформи», адже всі фестивалі й заходи рано чи пізно стануть буденністю для киянина. «Платформа» знаходиться на Лівому березі Києва, і якщо в центрі міста відкриється подібний простір, Арт-завод може втратити частину своїх відвідувачів.

Арт-завод і «Даринок»

Найближчий сусід Арт-заводу «Платформа», ТЦ «Даринок» зазнав деяких змін після відкриття «Платформи». У 2016-му році «Даринок» провів рестайлінг через зміну своєї аудиторії за останні роки. «Даринок» стежив за тим, щоб його орендарі мали сторінки в соціальних мережах й активно займалися своїм просуванням. Такої стратегії вимагає нова молода аудиторія «Даринку», що з'явилася завдяки «Платформі». «Сьогодні аудиторії  «Даринку» й Арт-заводу дійсно перетинаються, зазначає Наталя Кравець, голова департаменту торговельної нерухомості Colliers International, але «якорем» цього району все ж є «Платформа».

 

Фото з сайту albummusic.net

Арт-завод «Платформа» один із перших прикладів ревіталізації промислової зони в Києві й Україні. «Платформа» цілком може стояти в одному ряді з аналогічними проектами в Європі, США, відзначає Олена Коронотова, керуючий партнер idny, хоча непоганим рішенням для розвитку проекту стало б навантаження Арт-заводу в будні дні».

Пікове навантаження на «Платформу» припадає на вихідні дні, коли на Арт-заводі проводяться фестивалі й концерти. «Приклади подібних концепцій в інших країнах світу говорять про те, що можна створити постійний трафік в подібному просторі. Наприклад, у цьому році нам довелося вивчати простір PMQ, ревіталізірованний концепт в центрі Гонконгу. Це і багатофункціональний івент-майданчик, і коворкінг, й офісний центр, і простір для рітейл-резидентів із невеликими шоу-румами такий своєрідний торговий центр. В інших прикладах за кордоном ще зустрічаються готелі / хостели як додатки до подібних локацій. Це все функції, якими можна наповнювати простір», розповідає Олена Коронотова.

Незважаючи на завантаженість тільки по вихідним, із завданням збільшити трафік «Даринку» Арт-завод впорався на відмінно. У 2016-му році 40% відвідувачів фестивалів і виставок на Арт-заводі заходили в маркет-молл. Арт-завод «Платформа» можна вважати не тільки хорошою локацією для роботи або проведення молодіжних заходів, але й відмінним комерційним проектом, який знайшов своє місце на карті Києва.


Поширити