(050) 073-9254

(098) 256-6366

infoit@outrozu@mnyiinukr.com

Блог

Фальшиві роботодавці. Як розпізнати шахраїв під час пошуку роботи

10.07.2018 15:59

Не кожен, хто пропонує роботу, бажає вам добра. У цій статті ми розповімо про те, як розпізнати шахраїв і не залишитися без грошей.

Сьогодні всі злодійські схеми на ринку праці зводяться до таких: змусити вас заплатити, не даючи нічого взамін, або змусити вас працювати безкоштовно.

Як це виглядає в реальному житті. 

Фото з сайту www.occ.com.mx.

Агентство з працевлаштування

По газетному оголошенню ви знаходите агентство, яке обіцяє працевлаштувати вас на високооплачувану роботу. 500 грн. і ви щасливий володар ексклюзивного списку вакансій з адресами й телефонами успішних компаній: держкорпорацій, міжнародних фірм, світових брендів і навіть держструктур.

Удома ви починаєте обдзвонювати потенційних роботодавців. Але одна компанія закрила вакансію два місяці тому, друга збанкрутувала, в останню неможливо додзвонитися, а по четвертому номеру вам відповідає пенсіонерка Тетяна Петрівна. Роботи в неї для вас немає.

Ви згадуєте, що укладали з агентством договір, який гарантує працевлаштування. Їдете відновлювати справедливість. Співробітники ж агентства завченим текстом повідомляють, що договір ви уклали на надання інформаційних послуг. Послугу вам надали. Компанія не несе відповідальності за те, що ви не додзвонилися потенційному роботодавцю.

Насправді. У нормальних агентствах підбір персоналу оплачує роботодавець, а не працівник. Брати ж гроші з людини, яка шукає роботу, можуть лише невеликі агентства або особисті агенти. І то тільки після того, як вона вийшла на нову роботу.

Інші варіанти обману. Агенції просять заплатити гроші за додавання вашого резюме в ексклюзивну базу претендентів/шукачів роботи або за допомогу в правильному заповненні анкети.

Робота за кордоном

Вам на електронну пошту прийшов лист із пропозицією про роботу на норвезьких нафтових платформах. Автор листа фірма-посередник, яка ніби-то спеціалізується у найманні сильних та витривалих українських чоловіків на цю складну високооплачувану роботу.

Обіцяють проживання в каютах-люкс і чотириразове харчування, інтернет і спортзал у вільний час, зарплату 7000 $ на місяць. Для виконання роботи не потрібні ні освіта, ні знання мов: у вас буде перекладач.

Заповнить анкету, подасть заяву й збере пакет документів для вас посередник. Ціна питання 10 $.

Ви оплачуєте ці послуги. У відповідь отримуєте непотрібну купу паперів та адреси найбільших нафтових компаній Норвегії, у яких про вас ніколи не чули. У гіршому випадку, не отримуєте нічого, а телефони фірми-посередника мовчать.

Насправді. Робота в нафтових компаніях вважається престижною, і тому щоб влаштуватися в одну з них, можна роками стояти в черзі, бажаючих багато. Громадяни Норвегії мають пріоритет при влаштуванні на роботу. Знання норвезької мови обов'язкове.

Інші варіанти обману. Вам пропонують роботу в іноземній компанії та просять перевести гроші на оформлення візи.

Робота вдома

На ваше резюме відгукнувся виробник канцелярських товарів. Роботу пропонують необтяжливу  збирати авторучки вдома за 10 000 грн. на місяць. Заготовки для збірки надсилають поштою або кур'єром. Але навколо стільки шахраїв, що майбутній роботодавець просить вас заплатити 200 грн. за матеріали, аби переконатися в серйозності ваших намірів/що ви його не ошукаєте. Ці гроші вам повернуть із першою ж зарплатою.

Ви перераховуєте гроші на електронний гаманець WebMoney, і роботодавець перестає виходити на зв'язок.

Насправді. Більшість механічних операцій на виробництві автоматизовані. Якщо компанії потрібні працівники, їй вигідніше організувати виробництво на власній території, а не витрачати гроші на логістику й ризикувати продукцією.

Інші варіанти обману. Ви платите за заготовки, вам їх надсилають, ви їх збираєте, віддаєте кур'єру. Роботодавець перестає виходити на зв'язок.

Замість збирання ручок можуть пропонувати будь-яку некваліфіковану працю: набір тексту, сортування насіння, склеювання конвертів, пакування бахіл, сортування зображень, виготовлення свічок.

Мережевий бізнес

Вас запросили на співбесіду. На зустрічі вам говорять, що компанія займається й будівництвом, і легкою промисловістю, й електронікою, і косметичною продукцією, і БАДами. Ваше резюме їм так сподобалося, що вони готові запросити вас на посаду керівника: ніяких продажів, робота в офісі з людьми й документами. Обіцяють укласти трудовий контракт міжнародного зразка. Про обов'язки й зарплату розкажуть під час навчання.

Далі вам розказують, як погано в Україні працювати «на дядю» і як добре мати свій бізнес. За заставу в 50 грн. дають маркетингову літературу для домашнього читання.

На другий день навчання вас знайомлять із продукцією: корою райдужного евкаліпта, яка лікує безпліддя; грибним порошком проти безсоння; озонатором, під впливом якого в шафі вибухає міль.

На третій день перед вами виступають успішні бізнесмени, які вже побудували свій мережевий бізнес і заробили на Lamborghini Veneno Roadster.

Щоб стати успішним і також заробити на Lamborghini, вам пропонують купити чудо-продукцію на 300 $. Адже бізнес вимагає початкових внесків.

Ви купуєте на 300 $ 10 упаковок мурашиного порошку від алергії й 20 тюбиків зубної пасти зі смаком раффлезії арнольді. У якості бонусу, отримуєте пачку інструкцій про те, як виконувати роботу керівника. Ваша нова робота полягає в тому, що ви розміщуєте на стовпах оголошення про роботу в офісі «з людьми й документами», проводите співбесіди й вербуете нових бізнесменів в надії «відбити» початкові інвестиції. Гроші ви отримуєте тільки в тому випадку, якщо ваші підопічні проходять навчання й купують продукцію компанії.

Насправді: мережевий маркетинг  це не шахрайство, а спосіб продажу товарів через мережу дистриб'юторів. Шахрайство це коли вас заманюють в піраміду під виглядом постійної роботи.

Обманщики протиставляють найману працю «на дядю» незалежному мережевому бізнесові. Але в мережевому бізнесі ви теж залежите від «дяді», який встановлює правила гри. Проте, на відміну від постійного роботодавця, «дядько з піраміди» не гарантує вам мінімальну тарифну ставку, обладнане робоче місце, відпустку, оплату податків і внесків до пенсійного фонду.

Інші варіанти обману. Окрім БАДів та побутової хімії, пропонують створювати піраміду навколо косметики, комп'ютерних програм, жіночої віагри, фінансових послуг та Інфобізнесу.

 

Як розпізнати шахраїв по оголошенню:

1. Пропонуються вимоги, під які підходять будь-які кандидати

2. Немає назви компанії

3. Розпливчата посада

4. Неправдоподібно висока зарплата

 

Запам'ятати

1. Якщо агентство з працевлаштування вимагає гроші наперед, то це шахраї.

2. Якщо ви не проходили співбесіди, а посередник не укладає з вами договір про гарантії працевлаштування, це обман.

Фото з сайту ktelegraf.com.ru.

3. Якщо за некваліфіковану працю пропонують зарплату вище ринкової — обман.

4. Якщо для працевлаштування вам пропонують купити продукцію компанії, це піраміда.

5. Якщо для працевлаштування вам потрібно за щось заплатити, вас дурять.

6. Якщо роботодавець не укладає з вами трудового або цивільно-правового договору, а умови роботи обговорює в усній формі, ви в групі ризику.


Поширити